Jeg er uddannet lærer og har arbejdet med faget siden ca. 2016. Tidligere har jeg blandt andet arbejdet som mellemleder i TDC og PA i GN Store Nord. Derudover har jeg undervist elever i keramik på en efterskole og lige nu har jeg et kursus for mine kollegaer på Solskinsskolen.
Det kreative univers har jeg altid interesseret for, men min helt store passion er i keramikkens verden. Jeg har været på kursus hos Lene
Hansen i Pottemagerhuset, på Nørgaards Højskole, på aftenskole hos Evy Wridt
samt på drejekursus hos Charlotte Østerby Frandsen.
Jeg holder meget af at inspirere, undervise og lade min egen begejstring
smitte af, og vil gerne dele ud af min egen passion og glæde ved at
arbejde med leret.
Keramik med Trine i Skælskør - SOMMERHOLD
Udforsk det spændende håndværk og kreer dine egne værker
På dette hold arbejder vi i stentøjsler, og vi skal arbejde med følgende teknikker: pølseteknik, pladeteknik og pinch-pot samt den japanske
teknik kurinuki.
Du går måske selv med ideer til, hvad du kunne tænke dig at lave, og så kan vi i fællesskab arbejde på at få ført dine ideer ud i livet.
Det er selvfølgelig muligt at få emnerne forglødet, glaseret
og brændt som en del af kurset. De glasurer jeg arbejder med er maleglasurer - primært Marco og
underglasurer, der er gode til dekoration og detaljearbejde.
Holdet henvender sig til begyndere og
letøvede.
Praktisk info
5 mødegange. Holdet er et sommerhold. Man er ikke sikret plads på holdet til efteråret, da det er et ekstra hold.
Udgifter til materialer afregnes med underviseren. Det må forventes med 95 kr pr. kg. brændt og glaseret færdig keramik.
Kurset afholdes i Solskinsskolens billedkunstlokale. Lokalet ligger i de blå træbygninger, der ligger ud til parkeringspladsen.