LOF er kurser, oplevelser og foredrag i hele Danmark
Vesterbrogade 35, 2. tv, 1620 København V
LOF på FacebookHer kan du få en forsmag på et eller flere af folkeoplysningens spændende emner.
Højskole Ånd
Få en præsentation af nogle af de nye sange i Højskolesangbogen og et spændende oplæg, der passer til sangen. Her uge giver Højskolerne dig en udgave af Højskole Ånd. Se med her:
Finde de kommende afsnit og læs mere om Højskole Ånd på Højskolerne.dk
Folkeoplysningens Historie
LOF er en del af folkeoplysningen i Danmark. Kender du folkeoplysningens historie? Ellers kan du få den fortalt i denne fine lille animationsfilm.
Skab noget sammen - og lær at tænke selv
Det er, når vi er i vekselvirkning med andre, vi lærer noget og udvikler os som mennesker. Oplysning handler ikke om, at mennesker skal blive klogere, fordi de er dannede. Oplysning handler om, at alle begynder at tænke selv og selv tager stilling til ting.
Sådan forklarer forfatteren Tor Nørretranders ordet dannelse.
Læs mere i artiklen skab noget sammen - og lær at tænke selv - klik her
Kursus i Danmarkshistorien
Trænger kongerækken og andre dele af Danmarkshistorien til en genopfriskning, så er et onlinekursus måske noget for dig.
Danmarkshistorien i et helt nyt online kursus fra Aarhus Universitet - klik her
Test din danske retskrivning
af Maria Burchardt Jørgensen - LOF Midtjylland
Staves det advocado eller avocado? Quiz i dansk retskrivning med dine børn eller måske bare med dig selv.
Dansk retskrivning - klik her
Quiz om dansk grammatik og andre sproglige finurligheder
af Maria Burchardt Jørgensen - LOF Midtjylland
Har du styr på nutids-r? Hvornår skriver man lægger? Quiz med dig selv eller med hinanden og se, hvem kan score flest rigtige.
Dansk grammatik og andre sproglige finurligheder - klik her