LOF Haslev - Kurser, foredrag og oplevelser
Bellisvej 12, 4690 Haslev
LOF på FacebookEksklusivt med LOF Haslev - det er lykkedes os at få 18 billetter til dette udsolgte arrangement på Amalienborgmuseet!
I anledning af særudstillingen “En dronnings smykkeskrin” på Amalienborgmuseet tilbyder vi et foredrag om Dronningens smykke og kongelig smykkekunst.
Oplev kunsthistoriker Bente Scavenius og smykkedesigner Torben Hardenberg til denne samtalesalon, hvor Hardenberg bl.a. fortæller om sit arbejde med at skabe smykker til den kongelige familie. Sammen vil de to diskutere H.M. Dronningens smykker og måden, hvorpå hun bruger smykkerne til at fortælle en historie.
Om Bente Scavenius
Bente Scavenius (f. 1944) er mag. art. i kunsthistorie, kunstkritiker og forfatter. Hun har modtaget Rosenkjærprisen og N.L. Høyen medaljen. Hun står desuden bag udgivelsen af en række bøger. Hun har bl.a. udgivet bogen, Torben Hardenberg – Guldsmeden, der tager læseren på en betagende rejse ind i guldsmeden Torben Hardenbergs verden og kunst.
Om Torben Hardenberg
Guldsmed Torben Hardenberg (f. 1949) blev uddannet guldsmed
i 1972. Han har siden 1976 haft sit eget værksted. Han er kendt for sine
symbolmættede smykker og skulpturer. Han har i årtier skabt smykker til
kongehuset, og hans unikasmykker udstilles på nogle af verdens største museer.
Vi spiser en dejlig frokost på (restauranten er på vej).
LOF har mange spændende oplevelser i hele Danmark. Du kan se dem ved at klikke her oplevdanmark
Amalienborgmuseet, Christian VIII’s Palæ, Amalienborgslotsplads 5, 1257 København K
Kl. 13:30 - 20:00
Bente Scavenius
Christian VIII’s Palæ, Amalienborgslotsplads 5, 1257 (Christian VIII’s Palæ)