Hatha Yoga ved Puspa
Underviser
Puspa LaursenHatha Yoga ved Puspa
Puspa er uddannet meditationslærer, fysiurgisk, dybde og afspændingsmassør samt yogalærer. I yogaundervisningen vil der være opmærksomhed på kroppen, ved at træne smidighed, styrke og balance, gennem forskellige øvelser, stillinger og stræk.
Du vil træne din kropsholdning og din kropsbevidsthed. Din opmærksomhed vil, gennem hele undervisningen, være på åndedrættet og undervejs træner du specifikke åndedrætsøvelser. Der bliver lagt vægt på at arbejde gennem nænsomhed og accept, fremfor kamp og præstation.
At du finder dit eget balancepunkt, hvor kroppen ikke presses for meget, men på den anden side heller ikke gør for lidt, så det bliver lige tilpas. Generelt vil du komme hele kroppen igennem i en lektion, men iblandt vælges der fokus på et bestemt område, det kunne være ben, ryg eller arme.
Fokus kan også være på en yoga eller vejrtrækningsteknik. I hver lektion vil du opøve kontakten til det frie og naturlige åndedræt og der vil være fokus på nærvær og sindsro. Undervisningen slutter med en afspænding, hvor kroppen og sindet får mulighed for, at synke ind i en dyb ro, så det arbejde du har lavet, og den energi der er oparbejdet, kan komme dig til gode.
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 1.820,00
Info
Nummer
252107Første mødegang
mandag 25.08.2025, kl. 10.00Adresse
Dyrk Yoga, Hovedgaden 19, 3250 (lokale)