FOREDRAG (LIVESTREAM): Grønland og sikkerhedspolitikken i Arktis – livestream med Camilla Tenna Nørup Sørensen

Grønland

FOREDRAG (LIVESTREAM): Grønland og sikkerhedspolitikken i Arktis – livestream med Camilla Tenna Nørup Sørensen

- i samarbejde med Frederikssund Bibliotekerne

Et aktuelt debatarrangement med livestream om Arktis som strategisk omdrejningspunkt og de valg, Grønland og Danmark står overfor i en mere usikker verden.

Over det sidste årti har stormagterne USA, Rusland og Kina rettet fokus mod Arktis. I takt med at isen smelter, bliver regionens ressourcer og attraktive sejlruter mere tilgængelige. Det stærkt forværrede forhold mellem Rusland og de øvrige arktiske stater har yderligere skærpet stormagtsspillet i Arktis og sat samarbejdet i Arktisk Råd under pres.

Med finsk og svensk medlemskab af NATO er der lagt op til, at også NATO kommer til at spille en større rolle i regionen. Afslutningen på den særegne lavspænding, som har kendetegnet Arktis siden afslutningen af den kolde krig, er dårligt nyt for de arktiske småstater som kongeriget Danmark, der yderligere presses af Trumps fornyede interesse for kontrol med Grønland.

Hvad driver det tiltagende stormagtsspil i Arktis? Og hvad er implikationerne for det arktiske samarbejde og regionens småstater? Og hvad kan Trump komme til at betyde for Rigsfællesskabet?

Til denne livestream kan du opleve lektor ved Forsvarsakademiet Camilla Tenna Nørup Sørensen zoome ind på de mest presserende spørgsmål, når det kommer til Grønland og sikkerhedspolitikken i Arktis.

45 minutters oplæg og 15 minutters spørgsmål. Livestreamingen modereres af Noa Kjærsgaard Hansen og fungerer som optakt til Århundredets Festival, der den 6.-15. marts 2026 sætter fokus på VERDEN.

Efter foredraget er der mulighed for 30 min live debat på Frederikssund bibliotek.

Realiseres med støtte fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal.

____

Foredraget gennemføres i samarbejde med Frederikssund Bibliotekerne, som serverer kaffe, the og småkager til arrangementet. 

Livestreamede foredrag er GRATIS, men du skal tilmelde dig her via LOF Frederikssunds hjemmeside for at reservere en plads. Bemærk: Begrænset antal pladser, så du bør sikre din plads nu.

Læs om flere foredrag og aktiviteter i LOF Frederikssund her: https://lof.dk/frederikssund

Læs om flere foredrag og aktiviteter ved Frederikssund Bibliotekerne her: https://www.bibliotekerne.frederikssund.dk/

FÆLLESSKAB & NY VIDEN
LOF Frederikssund har til formål at skabe tidssvarende kvalitetsundervisning og aktiviteter, der giver en faglig viden og livsglæde og som skaber nye relationer og fællesskaber på tværs af aldre og baggrunde. Vi er glade for samarbejdet med Frederikssund Bibliotekerne, som også tilbyder læring og viden til borgerne i en variation af informationskanaler og -udgivelser til alle aldre - husk: du lærer hele livet ;-)

Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Almen

DKK 0,00

Info

Nummer

261800

Første mødegang

onsdag 18.02.2026, kl. 18.20

Antal mødegange

1 mødegang

Adresse

Frederikssund Bibliotek, Jernbanegade 24, 3600 (Voksenbiblioteket, 1. sal)

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen

Log ind med din email