Spansk konversation med samtale og læsning - Viborg
Spansk konversation med samtale og læsning - Viborg
Vamos más allá
Dette kursus er for dig, der allerede har et godt kendskab til spansk og ønsker at holde sproget ved lige og udvikle det videre.
Vi har fokus på samtale og aktiv brug af sproget – både i dagligdags situationer og i mere nuancerede emner. Vi læser og arbejder med længere tekster, som giver indblik i spansk- og latinamerikansk kultur, samfund og historie.
Du udvider dit ordforråd, forbedrer dit mundtlige spansk og bliver bedre og mere sikker i at tale spansk i forskellige sammenhæng ud fra forskellige tekster, og du lærer at bruge sproget på en spontan og naturlig måde.
Vi kommer også til at arbejde med sikkerheden i grammatik – alt sammen gennem engagerende samtaler og forskellige materialer.
Kurset foregår i et trygt og levende læringsmiljø, hvor alle bidrager med deres erfaringer og nysgerrighed.
Der må forventes en udgift til materialer. Nærmere om dette kommer senere.
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 1.280,00
Pensionist (kun Viborg Kommune)
DKK 1.160,00
Info
Nummer
6364110Første mødegang
torsdag 24.09.2026, kl. 18.45 - 20.15Sidste mødegang
torsdag 03.12.2026, kl. 18.45 - 20.15Antal mødegange
10 mødegangeAdresse
LOF Midtjylland, Vævervej 10c, 1 sal, 8800, Viborg (Lokale 5) Se på kort