Foredrag: BYENS HAVN

Sønderborg Havn

Underviser

Henrik Ingemann

Foredrag: BYENS HAVN

- søfolk, købmænd, fiskere og godtfolk på Sønderborg Havn

Forfatteren Henrik Ingemann, Kegnæs fortæller om sin nye bog: BYENS HAVN – søfolk, købmænd, fiskere & godtfolk i Sønderborg Havn.”

Havnen i Sønderborg er byens livsnerve og er et spejl af den historiske udvikling gennem tiderne.              

I middelalderen stod slottet fadder til byen. I slutningen af 1800-tallet mangedoblede Marinestationen befolkningstallet på havnen. I 1900-tallet udviklede havnen sig med industrialiseringen og stor skibstrafik. Og til nutidens turisthavn med restauranter, beboelse, universitet, koncerthus og kulturbygninger.

Foredraget er en kavalkade over havnens historie. 
Henrik Ingemann tager os i foredraget med langs havnefronten på begge sider af Alssund og fortæller bl.a. om:  

-Sønderborg Skipperlaug
-Havnemestre og lodser
-Søfartsskolerne
-Broerne
-Margarine-kongen
-De lykkelige dage i 1920
-Skibsrederne og havnen
-Jernbanerne
-Marinestationen
-Virksomheder på havnen; skibsværfterne, værtshuse, restauranter og hoteller i havnekvarteret
-Henrettelserne på Alssund den 5. maj 1945
-Verdens Ende

Foredraget er krydret med skæve historier: Spritbådene, Kedde der solgte røgede ål fra en cykel, Hypokonderbroen, ølskibet der sank i havnen, ”Stillehavsflåden” ved Verdens ende og om topnazisten Herman Göring, der lagde til med sin yacht i Sønderborg for at hente flødeskumskager.

Foredraget finder sted i Auditoriet på 4. sal på Sønderborg Kaserne (der er elevator op). Parkering i kasernegården eller i p-huset ved siden af.

Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Almen

DKK 90,00

Info

Nummer

262702

Mødegang

mandag 02.11.2026, kl. 19.00 - 20.30

Antal mødegange

1 mødegang

Adresse

Sønderborg Kaserne, Gerlachsgade 5B, 5. Sal, 6400, Sønderborg (Auditoriet, 4. sal) Se på kort

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen til LOFnet

Log ind med din mail, så modtager du en engangskode.
Hvis du mod forventning ikke modtager engangskoden,
skal du kontakte lof@lof.dk