Keramik – Stencils og Transfers

Stencils og Transfers
Merete Rohde Larsen 1

Keramik – Stencils og Transfers

Tag to lørdage ud af kalenderen og vær kreativ

På dette kursus arbejder vi med dekorative teknikker til keramik, hvor stencils og transfers er i fokus. Du lærer, hvordan du kan skabe personlige mønstre, grafiske udtryk og spændende overflader på ler og færdige emner.

Vi eksperimenterer med forskellige former for stencils, lag-på-lag effekter og keramiske transfers, som giver mulighed for både præcise detaljer og mere organiske udtryk. Kurset er for både begyndere og øvede, og der er plads til at udforske din egen stil undervejs.

Du får introduktion til:
Brug af stencils på rå og læderhårdt ler Overføring af motiver med keramiske transfers Glasur og farvevalg i relation til dekorationsteknikker
Kurset lægger vægt på kreativ fordybelse, eksperimenter og håndværksmæssig forståelse. Du går hjem med unikke keramiske værker og nye teknikker.


Vi modeller figurerne helt færdig den første lørdag. Anden lørdag glaserer vi dem og dine færdige emner kan afhentes efter aftale. Vær opmærksom på forskellige sluttider på de to lørdage.

Lørdag d. 12. september
10.00-15.00
20 minutters frokostpause - medbring madpakke

Lørdag d. 26. september
10.00-13.00

Udgifter til materialer afregnes med underviseren. Der må forventes ca. 125 kr. pr. kg. brændt og glaseret produkt.

Billedgalleri af Meretes værksted og værker kreeret af kursister på Meretes mange kurser:




Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Almen

DKK 820,00

Info

Nummer

3262557

Første mødegang

lørdag 12.09.2026, kl. 10.00 - 15.00

Sidste mødegang

lørdag 26.09.2026, kl. 10.00 - 13.00

Antal mødegange

2 mødegange

Adresse

Keramik ved Merete, Tingvej 5, 4241, Vemmelev Se på kort

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen til LOFnet

Log ind med din mail, så modtager du en engangskode.
Hvis du mod forventning ikke modtager engangskoden,
skal du kontakte lof@lof.dk