Vil du gerne undervise?

Brænder du for at formidle og undervise? Vi er altid på udkik efter dygtige undervisere og foredragsholdere M/K.

Vi er et oplysningsforbund - også kendt som 'aftenskole' - vi har dog aktiviteter 24/7. Vi søger nye undervisere til vores aktiviteter, særligt i Greve og Solrød, men også i Køge, Roskilde og Ringsted kommuner. Hvis du brænder for at undervise i noget, som du også tror, at andre gerne vil lære, så kontakt os for at høre om muligheder, løn m.m. Vi underviser inden for Folkeoplysningsloven, og må undervise i næsten alt - dog ikke noget med test og eksamener. Det kan være stort set alt - og vi opretter det gerne - hvis der er interesse for det.

Vi har mange forskellige undervisere - både mænd og kvinder - lige fra ganske unge til den ældste - som er over 70 år. 

Vi er altid på udkik efter dygtige undervisere, som vil skabe et lærende fællesskab sammen med andre voksne. Uanset om din passion er inden for det kreative, sprog, bevægelse eller noget helt andet, er det måske dig vi mangler. Sammen kan vi finde den model der passer både dig og LOF, uanset om det er en enkeltstående aktivitet, et weekend-kursus eller et kursus over længere tid.

Pt. er lønnen 300,13 kr. plus ferie (i alt 337,65 kr.) pr. undervisningslektion.  En undervisningslektion er defineret som 45 minutters undervisning og 10 minutters pause (i alt 55 min.). Indeholdt i lønnen er en forberedelsesfaktor på 1,6.

Tøv endelig ikke med at kontakte os for en uforpligtende snak! Vi glæder os til at høre fra dig.

Skulle du have spørgsmål, eller ønsker du yderligere information, er du velkommen til at henvende dig til mig på mobil 22227707 eller mail oest@lof.dk (vi gemmer uopfordrede ansøgning i op til et halvt år - og det er kun undertegnede, der modtager mail på denne mailadresse).

Hilsen Bodil Sø
leder, LOF Kursuscenter Øst