GRATIS debatmøde - Europa står i en ny sikkerhedspolitisk virkelighed m/ Christian Friis Bach og Aaja Chemnitz
GRATIS debatmøde - Europa står i en ny sikkerhedspolitisk virkelighed m/ Christian Friis Bach og Aaja Chemnitz
Hvad betyder det for Danmark, Grønland og vores fælles fremtid?
Europa i en ny virkelighed – hvor står Danmark og Grønland?
Gratis debatarrangement med Aaja Chemnitz og Christian Friis Bach i Ringsted den 18. november 2026.
Europa står i en ny sikkerhedspolitisk virkelighed. Krigen i Ukraine, et forandret forhold til USA og stormagternes voksende interesse for Arktis udfordrer vores forestillinger om fred, sikkerhed og samarbejde.
Hvad betyder det for Danmark, Grønland og vores fælles fremtid? Hvilken rolle kan EU spille, og hvordan sikrer vi, at Grønlands befolkning bliver hørt, når stormagterne viser interesse for landet?
Kom og bliv klogere, når Aaja Chemnitz og Christian Friis Bach giver deres perspektiver på en verden i forandring. Med erfaring fra grønlandsk, dansk og international politik sætter de fokus på Europas handlemuligheder og på forholdet mellem Danmark, Grønland, EU og USA.
Grønland står centralt i debatten om Arktis, hvor sikkerhed, klimaforandringer, råstoffer og nye sejlruter væves tæt sammen. Samtidig skal Europa finde sin vej i en tid, hvor fælles løsninger og stærke alliancer får stadig større betydning.
Om oplægsholderne
Aaja Chemnitz var medlem af Folketinget for det grønlandske parti Inuit Ataqatigiit fra 2015 til 2026 og har blandt andet været formand for Grønlandsudvalget. Hun er uddannet i administration fra Grønlands Universitet og har tidligere arbejdet i FN og som Grønlands børnetalsmand. Hun bringer et grønlandsk perspektiv på selvbestemmelse, rigsfællesskabet og samarbejdet i Arktis.
Christian Friis Bach er tidligere udviklingsminister, folketingsmedlem og formand for Det Udenrigspolitiske Nævn. Han har desuden været undergeneralsekretær i FN og generalsekretær i Dansk Flygtningehjælp. Med sin brede internationale erfaring giver han perspektiv på Europas rolle og mulighederne for at skabe sikkerhed gennem diplomati og samarbejde.
Alle er velkomne. Arrangementet er GRATIS, men tilmelding nødvendig.
.....................
Arrangementet er et samarbejde mellem LOF og Venstres Europaudvalg i Region Sjælland. Arrangementet er finansieret med tilskud fra Europa-Nævnet. Ansvaret for indholdet er alene tilskudsmodtagers.
Konferencen er en del af LOF's arbejde med oplysning om EU.
.....................
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 0,00
Info
Nummer
41262801Mødegang
onsdag 18.11.2026, kl. 19.00 - 21.00Antal mødegange
1 mødegangAdresse
Ringsted Sportscenter, Tvær Allé, 4100, Ringsted (Mødelokale 2 og 3) Se på kort