Blid Hatha yoga m/ Lea Dalsgaard
Yoga med plads til individuelle behov
Når vejret er til det, tager vi vores yogamåtter med over i Klosterlunden - Og får det bedste fra to verdener: kombinationen af yoga og naturen! (Læse mere om Yoga i Naturen nederst)
På dette hold skrues der op for tempoet og varmen. Stemningen er en blanding af uhøjtidelig og fokuseret/meditativ. Gennem hele klassen arbejder vi med at smidiggøre bindevæv, muskler og led samt opbygge muskler. De klassiske yogastillinger kombineret med nyere viden om bevægelse og åndedræt har en gavnlig virkning på krop og sind. Formålet er at øge vitalitet og sundhed fysisk og mentalt.
Hver klasse starter med en opvarmende sekvens, designet til at gøre hovedet og kroppen klar til de stillinger, der kommer efter. Forløbet er sammensat af Solhilsner, Hundestrækket, balanceudfordringer, Krigerstillinger og andre stående stillinger. De fleste stillinger er dynamiske, andre gange sider vi ned og nogle gange ligger vi ned. Alt sammen så du får styrket de vigtige muskler samt åbnet op i led og muskelfibre. Undervejs guider Lea åndedrættet og alignmentprincipper, på den måde får du det optimale ud af praksissen. Klassen sluttes af med en ca. 10-15 minutters guidet Shavasana (afspænding).
Praktisk info:
Medbring yogamåtte og et tæppe til at tage over dig i Shavasana. Medbring også gerne du en yogastrop og en yogablok, hvis du har. Kom 5-10 minutter før vi starter, så du kan nå at lande.
Holdet er for letøvede til øvede, men alle er meget velkomne. Er du ny til yoga, skal du bare være indstillet på, at du kan være nødt til at kigge undervejs de første par gange og endelig tage de pauser, du har brug for undervejs.
Første gang mødes vi ude foran Ringsted Kulturhus og følges over i Klosterlunden.
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 976,00
Info
Nummer
41261410SFørste mødegang
tirsdag 05.05.2026, kl. 10.30 - 12.00Sidste mødegang
tirsdag 23.06.2026, kl. 10.30 - 12.00Antal mødegange
8 mødegangeAdresse
Ringsted Kulturhus, Søgade 3, 4100 (Salen) Se på kort