Foredrag: Matadortiden - danskernes liv på godt og ondt
Foredrag: Matadortiden - danskernes liv på godt og ondt
- i 1930´erne, 1940´erne og 1950´erne
Vi kommer gennem 30 års udvikling fra 1930´ernes krise, hvor man kender sin plads i den sociale hakkeorden, eller tager sin straf under hensyntagen til de ”uskrevne regler”, over 1940´ernes mangelsamfund til 1950´erne, med begyndende overflod og ny inspiration, der får de stramme regler til at knage i fugerne.
Med oplæggene og de 90 ophængte A3 billedplancher kommer du ind i en tidslomme, hvor hukommelsen bliver genopfrisket. De fysiske billeder kan du i eget tempo, og efter interesse se på når du ankommer, i pausen eller på vejen hjem.
Aftenens temaer er * Leveregler * Krise * Besættelsen * Sikkerhedspolitik * Bosætning og erhverv * Økonomisk fremgang * Folkeskolen * Musik og underholdning
Med lige, skæve og finurlige pointer får du blandt andet svar på spørgsmål som f. eks:
Var Emma Gad i virkeligheden meget humoristisk? Hvad har kvinders solbadning med besættelsen at gøre? Kan rødspætter virkelig både give mad på bordet og sko på fødderne? Hvad var konsekvenserne af, at man havde mørkelægning, spærretid, løssluppenhed og ”fanden tage i morgen” mentalitet på samme tid? Hvorfor var frygten for et kup i Danmark i 1950´erne så stor, at militæret indrettede sig efter det? Koster nutidens militære oprustning kun 1/3 af det vi betalte i 1955? Hvordan kunne det være, at man i en lille by på godt 1.000 indbyggere i 1950´erne kunne handle hele 62 steder?
Peter Skovmos Nielsens honorar går ubeskåret til Julemærkehjemmet i Hobro.
Prisen er incl. kaffe.
Husk tilmelding.
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 125,00
Info
Nummer
6193010Første mødegang
torsdag 19.03.2026, kl. 19.00Adresse
LOF Midtjylland, Vævervej 10c, 1 sal, 8800 (Lokale 1)