LOF's Herregårdsbesøg: Herregården Aunsbjerg
LOF's Herregårdsbesøg: Herregården Aunsbjerg
Aunsbjerg er en herregård i Sjørslev Sogn i Silkeborg Kommune. Gårdens tilliggender udgør 304 ha agerjord, 25 ha eng, 150 ha skov, 7 ha park og 8 huse.
Hovedbygningen rummer rester af et større trefløjet anlæg fra 1500-tallet, som engang i 1700-tallet blev kraftigt reduceret.
Den nuværende vestfløj i bindingsværk er opført på kælderen af Mogens Gøyes gamle hus ved genanvendelse af gamle materialer fra denne bygning. En ny nordfløj i munkesten opførtes 1917-18 af arkitekterne C.M. Smidt og Harald Lønborg-Jensen.
Gården er især kendt for, at digteren Steen Steensen Blicher tilbragte nogen tid der i sin barndom. Gården var ejet af hans grandonkel, Steen de Steensen. Novellen "Skytten på Aunsbjerg" er inspireret af hans ophold der.
Godsejer Holger Preetzmann fortæller om stedets historie og udvikling.
HUSK TILMELDING
LOF har mange spændende oplevelser i hele Danmark. Du kan se dem her ved at klikke her:
https://lof.dk/oplev-danmark/
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 125,00
Info
Nummer
6295020Mødegang
onsdag 27.05.2026, kl. 19.00 - 21.00Antal mødegange
1 mødegangAdresse
Aunsbjerg, Aunsbjergvej 2, 8620 (Gårdspladsen) Se på kort