FVU (ÆS) Digital IT - iPhone og iPad
FVU (ÆS) Digital IT - iPhone og iPad
- for Ældre Sagens medlemmer
Bliv bedre til at bruge digitale værktøjer i hverdagen
Kurset er et samarbejde mellem Ældre Sagen og LOF-Midtjylland. FVU Digital iPad og iPhone er for dig, der gerne vil blive mere fortrolig med brugen af din iPad/iPhone.
Du lærer fx. at bruge din iPad og din iPhone til enkle opgaver, som at sende e-mails og beskeder, søge information på nettet og brugen af MitID og borger.dk. Kurset giver dig en grundlæggende forståelse for digitale løsninger, som du kan bruge både privat og i arbejdslivet.
På kurset arbejder vi blandt andet med:
Tryghed ved brugen af din iPad og iPhone
Kendskab til relevante digitale værktøjer
Enkel filhåndtering
Enkel informationssøgning
Digital kommunikation
Viden om digital sikkerhed
Viden om kunstig intelligens
Billedbehandling
Undervisningen tilpasses dine behov. Målet er at hjælpe dig med at blive mere fortrolig med den digitale verden.
Prøve
Kursusforløbet består af 4 trin, hvor du starter på det niveau, der passer bedst til dig. Der er ingen krav til særlige IT-kundskaber for at deltage i FVU Digital.
Hvert trin kan afsluttes med en vurdering, og efter 4. trin kan man afslutte med en prøve. Det er helt frivilligt om du ønsker at deltage i dette.
Indlæser frie pladser...
Priser
Kontakt os for nærmere aftale
DKK 0,00
Info
Nummer
6215914Første mødegang
tirsdag 07.04.2026, kl. 09.00 - 12.00Sidste mødegang
tirsdag 09.06.2026, kl. 09.00 - 12.00Antal mødegange
10 mødegangeAdresse
Løgstrup Hallen, Vordevej 1, 8831 (Lokalhistorisk Arkiv) Se på kort