Foredrag: Rasmus Kragh: Fra Everest til den finske vildmark

rasmus-kragh-alene-i-vildmarken

Underviser

Rasmus Kragh

Foredrag: Rasmus Kragh: Fra Everest til den finske vildmark

Mød vinderen af "Alene i vildmarken"

Hvordan holder man hovedet koldt, når man er alene? Hvad gør man, når kroppen begynder at sige fra? Og hvordan finder man styrken til at fortsætte, når man ikke ved, hvor længe det endnu skal vare?

Rasmus Kragh tager publikum med helt tæt på livet bag nogle af Danmarks mest bemærkelsesværdige ekspeditionsbedrifter. Han er den første og eneste dansker, der har besteget Mount Everest uden medbragt ilt, og den eneste dansker, der har gennemført en soloekspedition til Sydpolen. I 2026 føjede han endnu en bedrift til listen, da han vandt DR1-programmet "Alene i Vildmarken" efter at have overlevet længst tid i den finske vildmark med et minimum af hjælpemidler.

I foredraget fortæller Rasmus personligt om oplevelserne bag de ekstreme præstationer og om de mentale udfordringer, der følger med. Han deler erfaringer med ambition, disciplin, tvivl, modgang og de valg, der skal træffes, når kræfterne er begrænsede, og man kun kan stole på sig selv.

Foredraget giver et fascinerende indblik i livet bag "Alene i Vildmarken", Everest og Sydpolen, men også i de menneskelige erfaringer, der gør de ekstreme oplevelser relevante langt uden for vildmarken.

Foredraget er fra kl. 19.00-21.00 (inkl. pause og evt. spørgsmål).

Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Almen

DKK 140,00

Rotary

DKK 125,00

Inner Wheel

DKK 125,00

Info

Nummer

6490118

Mødegang

torsdag 12.11.2026, kl. 19.00 - 21.00

Antal mødegange

1 mødegang

Adresse

Viften , Bjerringbro Bibliotek, Se på kort

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen til LOFnet

Log ind med din mail, så modtager du en engangskode.
Hvis du mod forventning ikke modtager engangskoden,
skal du kontakte lof@lof.dk