LOF kurser, FVU, foredrag og oplevelser | Lolland Falster
Vestensborg alle 1, 3
LOF på FacebookJeg er uddannet som bl.a. væver og er eksperimenterende på forskellig vis indenfor vævning, fletning, syning mv. Hattesyning er blevet en stor passion for mig de seneste par år, idet jeg indledte et samarbejde med tidligere modist Birthe Burchardi i 2022 og vi efterfølgende afholdt testkurser sammen i flere vævekredse.
Efterfølgende har jeg selv udviklet kurset til også at omhandle design af hatte, hvilket jeg har afviklet bl.a. som forlænget weekendkursus for Den Kreative tekstilgruppe i DK. Så mine fremtidige hattekurser omhandler både design og syning af hatte.
Se evt. mere om mig på FaceBook eller se mine væverier og flet på Instagram.
På workshoppen skal vi sy forskellige hatte, det kan være boys-kasket, solkasket, kassehuer osv. Jeg medbringer flere huer, så du kan se, hvilken hattetype der passer dig bedst og her på 1. dagen syr du så din egen hat og får tillært de sytekniske finesser der er lidt anderledes end f.eks. ved kjolesyning.
På 2. dagen vil der være mulighed for, at du i samarbejde med mig kan designe en hat helt som du ønsker det.
Kun fantasien sætter grænser for valg af hattestof til dine huer, så tænkt gerne kreativt i god tid før kurset.
På kurset skal du selv medbringe:
Symaskine og sygrej (du skal ikke anvende overlock)
Stof til hatte, 60-80 cm + 90 cm bredt. Ved valg af brede skygger skal der anvendes 80 cm. Medbring gerne lidt ekstra stof til bytte med sykollega. En sjov stribe i andet materiale gør sig godt.
Underviser medbringer:
Diverse hatte og ”hattehoveder”
Mønstre og ekstra mønsterpapir
Indlægsstof. Der anvendes et kraftigt indlægsstof fra Læderiet i Århus.
Hattebånd købt hos Handler i København. (De har det helt rigtige hattebånd )
Materialepris ca 100,-som betales til underviser
Instruktør:
Jeg er uddannet som bl.a. væver og er eksperimenterende på forskellig vis indenfor vævning, fletning, syning mv. Hattesyning er blevet en stor passion for mig de seneste par år, idet jeg indledte et samarbejde med tidligere modist Birthe Burchardi i 2022 og vi efterfølgende afholdt testkurser sammen i flere vævekredse. Efterfølgende har jeg selv udviklet kurset til også at omhandle design af hatte, hvilket jeg har afviklet bl.a. som forlænget weekendkursus for Den Kreative tekstilgruppe i DK. Så mine fremtidige hattekurser omhandler både design og syning af hatte. - Se evt. mere om mig på FaceBook eller se mine væverier og flet på Instagram.
Lollands Væveforening, Slemminge gamle skole, Engestoftevej 112, 4990 Sakskøbing
Kl. 10:00 - 16:00
Conny Ransborg
Slemminge gamle skole, Engestoftevej 112, 4990 (Vævelokalet)
Kl. 10:00 - 16:00
Conny Ransborg
Slemminge gamle skole, Engestoftevej 112, 4990 (Vævelokalet)