Hvalpetræning - Unge hvalpe fre 9-16 uger

Hvalp 1. Gitte R billede

Underviser

Josefine Vissing

Hvalpetræning - Unge hvalpe fre 9-16 uger

2-4 mdr.

Generel information (vedr. alle kurser):

Husk altid godbidder, vand til hunden, plasticposer, og gerne en genstand, som hunden kan søge + apportere.

Alle hunde skal møde i snor til træningen (Vi fraråder at træne med flexline). Når man møder op holdes god afstand til andre hunde.

Vaccinationsattest og hundeansvarsforsikring skal kunne forevises ved opstart.

For at undgå unødig uro på kurserne udelukkes tæver i løbetid fra træningen. Træningsgange, som mistes på grund af løbetid eller skader erstattes ikke.

 Ved spørgsmål  - Kontakt Josefine Vissing, mail:josefinebibi90@gmail.com

På hvalpeholdet arbejder vi med de helt grundlæggende færdigheder, der skaber et godt fundament for samarbejde og træning. Når hvalpene er små, er det vigtigt, at de lærer, at kontakt og samarbejde med deres ejer kan betale sig.

Vi laver sjove kontakt- og samarbejdsøvelser samt små gå-øvelser, som gør det nemmere at træne indkald, at gå pænt i snor og neutralitet senere hen. Derudover arbejder vi med miljøtræning, begyndende selvkontrol og lette forhindringsbaner, så hvalpene styrker både motorik, selvtillid og kropsfornemmelse – alt sammen i et roligt og trygt tempo.

 



Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Almen

DKK 750,00

Info

Nummer

261086

Første mødegang

lørdag 02.05.2026, kl. 10.45

Antal mødegange

6 mødegange

Adresse

Hundetræningsbanen . Stenlands, Østergade 107, 3200 (lille bane)

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen til LOFnet

Log ind med din mail, så modtager du en engangskode.
Hvis du mod forventning ikke modtager engangskoden,
skal du kontakte lof@lof.dk