Hensyntagende Qi Gong, Selvmassage og Meditation - Nyk. Mors
Underviser
Birgitta-Maria LohseHensyntagende Qi Gong, Selvmassage og Meditation - Nyk. Mors
Har du nedsat bevægelsesfunktion, kroniske sygdomme, smerter eller stress? Ønsker du at styrke både krop og sind? På dette hold vil du lære skånsomme Qi Gong-øvelser, rolig vejrtrækning, kærlig selvomsorg og afslappende meditation, som styrker din Qi (livskraft/livsenergi).
Vi fokuserer på enkle fysiske bevægelser og selvmassage, der giver styrke, smidighed, indre ro og forankring i kroppen. Du lærer at slappe af og åbne dit sind. Gradvist vil vi udvide træningen, hvor du vil arbejde med koordination og balance. Qi Gong har en positiv virkning på dit energi-flow og dit kredsløb. Regelmæssig træning kan bidrage til at forebygge knogleskørhed, lindre smerter i nakke, ryg, skuldre, hofter og knæ, styrke lungernes funktion og stimulere fordøjelsen. Kombinationen med kærlig selvomsorg og meditation kan have en dybt afstressende og sundhedsfremmende effekt. Du kan lære at give slip på negativitet og kan opnå øget glæde og positivitet, hvilket er gavnligt for både psyken og immunforsvaret.
Vi træner på små hold, og underviseren vil støtte dig i at tilpasse øvelserne efter dine behov og individuelle kapacitet.
Indlæser frie pladser...
Priser
Handicap
DKK 400,00
Info
Nummer
26132Første mødegang
fredag 16.01.2026, kl. 14.10Adresse
Skomagerhuset, Langebæksgade 34, 7900 (Skomagerhuset)