LOF Slagelse - Korsør - Skælskør | Kurser og aftenskole
Gl. Torv 4A. 1. tv., 4200 Slagelse
LOF på FacebookDrømmer om at sy en kjole, der passer til netop dig, eller drømmer du om at kunne ændre på et mønster, så detaljerne på kjolen eller halsudskæringen passer dig? Er du nybegynder eller lettere øvet, så skal du tilmelde dig denne dag.
Her får du hjælp til at sy en kjole, der passer til netop dig. Du får hjælp til mønstertegning, måltagning, syteknikker og hjælp til ændring af mønstret.
Jeg kan guide dig i valg af mønster og designændringer, så det passer til din kropstype.
Jeg vil guide dig igennem på det niveau du er på, uanset om du er helt nybegynder eller lettere øvet.
Du har selv stof og tilbehør med (tråd, knapper, lynlås og andet din model kræver). Derudover har du dit eget sygrej med, sakse, symaskinenåle, knappenåle, målebånd, kridt, mønsterpapir, blyant, viskelæder, evt. lineal.
Du skal også selv medbringe symaskine, husk brugervejledningen til maskinen i tilfælde af, at der er brug for den.
Har du stoffet, men mangler du et mønster, har jeg magasiner og bøger med på dagen, som du kan låne.
Er du i tvivl om noget, kan jeg kontaktes på mobil 20 77 96 84.
Små og hyggelige hold, hvor der er tid til at hjælpe alle 😊
Kurset foregår i min hyggelige og flotte systue i Frølunde.
Læs mere om Gitte Rye og se hendes kreative kurser i syning - klik her.
1 mødegang.
Du må forvente ekstraudgifter til materialer, hvis du får brug for det.
Der er indlagt 30 og 15 minutters pause på dagen.
Husk en madpakke, drikkevarer og hvad du selv får lyst til i løbet af dagen.
Systue i Frølunde, Stentegaarden, Frølundevej 107, 4220 Korsør ()