LOF Slagelse - Korsør - Skælskør | Kurser og aftenskole
Gl. Torv 4A. 1. tv., 4200 Slagelse
LOF på FacebookSANG, SOM DU ALDRIG HAR OPLEVET DET FØR!
Alle mennesker er født med en stemme. Hvis man ikke synes om den stemme, man har, kan man ved øvelse ændre på den i den retning, man ønsker – og det uanset, hvad man gerne vil synge.
For mere end 33 år siden blev jeg af den daværende leder af LOF overtalt til at påtage mig opgaven med at undervise i sang. Netop det, at udvikle en sangstemme, har optaget mig hele mit liv. Jeg har siden min ungdom levet professionelt af at synge. Heraf ca. 15 år i popbranchen og endnu længere som koncertsanger og korleder. De seneste mere en 30 år har jeg så undervist – stadig kombineret med tilværelsen som sanger.
Jeg har arbejdet med sangere i mange forskellige retninger. Nogle er blevet gode popsangere og synger i dag i bands, mens andre har fundet vejen til de store scener i operaens verden. Nogle har vundet store priser, og nogle har været glade for bare at synge. Det er her hemmeligheden ligger: sang skaber glæde hos den, der synger – og glæder smitter af på dem, der hører godt efter. Uanset hvad den enkelte elev ønsker at synge, finder vi vejen sammen. Du er sangeren, og jeg er akkompagnatøren på klaver.
Jeg har gået på konservatorium i Tyskland, har gået på operaskole i Danmark, Sverige og Italien, sunget, undervist og afholdt kurser mange steder i verden bl.a. i England, USA, Sverige, Frankrig og Italien.
De fleste har prøvet det selv: At synge løfter humøret, trøster og glæder – og hvordan sang kan får en til at føle en høj grad af velbefindende.
Korsang er sjovt, det er personligt udviklende og det kan være rammen om et harmonisk fællesskab.
Er du pensionist og kan du lide at synge, så er Sangglade Seniorer måske lige noget for dig.
Vi er en flok sangglade seniorer, som elsker at synge og være fælles om hyggen. Henning Vilén fra Slagelse er vores korleder.
Antvorskov Plejecenter, Antvorskov Allé 1, 4200 Slagelse ()