Hensyntagende Færdselsrelateret førstehjælpskursus i Slagelse

Billede af dukke.jpg
Leif Konow.jpg

Underviser

Leif Konow

Hensyntagende Færdselsrelateret førstehjælpskursus i Slagelse

- til dig med fysisk eller psykisk udfordring

Alle, som tager kørekort første gang, skal have et lovpligtigt 8 timers førstehjælpskursus bestående af modulerne ”Førstehjælp til hjertestop” og ”Færdselsrelateret førstehjælp til bil, mc og traktor”.

Dette hold er et hensyntagende hold, hvor man kommer igennem den samme undervisning som på et almindeligt hold. Der er op til 7 deltagere på holdet, som er særlig tilrettelagt til dig med fysisk eller psykisk udfordring - som betyder, at du ikke kan deltage på et af vores almindelige hold inden for samme emne. Det kan evt. være, fordi du har nogle udfordringer, der gør det svært for dig at deltage på et almindeligt hold med mange mennesker og derfor har behov for at være på et hensyntagende hold.

På kurset lærer du bl.a. at give kunstigt åndedræt og hjertemassage, at bruge en hjertestarter, samt førstehjælpen til hovedskader, nakke og rygskader, blødninger og brud.
Kurset er åbent for alle, som ønsker et førstehjælpskursus, og altså ikke kun kørekortselever.

Der udstedes elektronisk bevis godkendt af Dansk Førstehjælps Råd. Beviset må højest være 1 år gammelt, den dag du går til køreprøve.

(Bemærk at kurset kun gælder bil, mc og traktor og ikke til knallertkørekort)


Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Hensyntagende

DKK 625,00

Info

Nummer

261653B

Første mødegang

lørdag 13.06.2026, kl. 09.00

Adresse

Mødelokaler, Stenstuegade 3, Stenstuegade 3, 4200 (Mødelokale 2)

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen

Log ind med din email