LOF Slagelse - Korsør - Skælskør | Kurser og aftenskole
Gl. Torv 4A. 1. tv., 4200 Slagelse
LOF på FacebookSom med al anden træning svinder effekten af dine knibeøvelser, hvis du stopper med at lave knibeøvelser.
Du har de samme bækkenbundsmuskler hele livet, så det er vigtigt, at du vedligeholder din knibeevne ved at bruge dine bækkenbundsmuskler dagligt, det vil sige, at du husker at knibe før og under hvert eneste host, nys, grin og løft osv. Knibeøvelser kan betale sig hele livet, så det er aldrig for sent at gå i gang med at træne din bækkenbund.
Vi arbejder med bevidstgørende, smidiggørende, kredsløbsforbedrende og styrkende øvelser.
Undervisningen foregår på små hold, hvilket muliggør individuelle hensyn.
Undervisningen: starter med 15 min. opvarmning til glad musik. 40 min. store dynamiske øvelser, tit med forskellige redskaber. ca. 15 min. koncentreret bækkenbundstræning efterfulgt af 10 -15 min. meditation, afspænding eller et smukt stykke musik ofte med varme sandsække på maven, brystet eller hvor du ønsker. Til slut 5-7 min. strækøvelser.
10 mødegange.
Alle vores lokaler er målt op, så vi sikrer, at deltagerne kan overholde afstandskravene. Der er 4 m2 gulvareal pr. person i lokalerne, og vores undervisere sørger for at det er 2 meter mellem hver deltager fra næsetip til næsetip
Myndighederne anbefaler at udstyr rengøres eller afsprittes grundigt mellem hver deltager. Dette er desværre ikke muligt med det udstyr, som vi har på Østre Skole.
Vi beder derfor hver deltager om at medbringe egen yogamåtte/træningsmåtte eller tæppe til at ligge på til undervisningen.
Østre Skole, Skovsøgade 10, 4200 Slagelse