Karen Ingeborg Domke

Portræt af underviser Karen Ingeborg Domke

I løbet af de seneste år har jeg arbejdet med det, som jeg holder af: sprog, tolkning og undervisning. Jeg har erfaring med spansk-undervisning i aftenskolen (LOF Kalundborg) gennem flere år.

Jeg er selvlært, og selv om jeg har stor respekt for uddannede tolke og lærere, er jeg yderst dedikeret og arbejder med et motto om at forbedre mig hver dag. Mit job som tolk kræver daglig forberedelse, da jeg skal oversætte indenfor forskellige fagområder, og samtidig er med til at underbygge en bedre forståelse for begge mine sprog: dansk og spansk, hvilket gavner måden jeg underviser på.

Jeg blev født i Chile, men har tysk statsborgskab fra min fars side. Jeg har altid elsket sprog og har, både i løbet af min skolegang og i mit barndomshjem, lyttet til forskellige sprog og være i kontakt med forskellige kulturer. Da jeg var ung, drømte jeg om at uddanne mig til tolk, men det endte med en designer uddannelse.

I 1999, bragte skæbnen mig til Danmark, hvor jeg startede et liv på ny: nyt sprog, ny kultur, nye venskaber og nyt professionelt liv.

På det personlige plan, kan jeg fortælle, at jeg er dansk gift og har tre børn på 10, 13 og 17. Vi er en familie, der rejser meget, og i forbindelse med min mands job, fik vi glæde af at bo i USA mellem 2018 og 2021. I den periode var jeg hjemmegående, da der var en del logistik at få styr på med tre børn og en masse aktiviteter, men jeg nåede at være frivillig på mine børns skole og på et hundeinternat (hver måned, var vi plejefamilie for en gadehund). Jeg holder meget af naturlivet især dyr. Min ”hoved-hobby” er fotografi.

Kontaktoplysninger

Kurser med Karen Ingeborg Domke