Inflammation, smerter og sygdom

Blodåre og fedtmolekyler.jpg
Hanne Fejerskov.jpeg

Underviser

Hanne Fejerskov

Inflammation, smerter og sygdom

- for at forebygge

En aften med information og dialog om bæredygtig sundhed i en verden med ultra forarbejdede fødevarer og økologisk broccoli.

Med udgangspunkt i professor, overlæge og sundhedsforsker Bente Klarlund fortæller jeg om de to immunforsvar vi har, og hvordan de hænger sammen med inflammation, smerter og sygdom.

Hvilke symptomer skal du være opmærksom på? Hvorfor er alle former for sygdom knyttet til inflammation? Skal vi finde os i kun at behandle diagnoser, eller vil du hellere gøre noget ved dybereliggende årsager?

Hvad kan du selv gøre, og hvordan er jeg kommet videre efter en periode med stress?

Vi er alle forskellige og derfor skal der individuelle løsninger til. Med basal viden om velvære for krop og psyke, kan du bedre træffe målrettede beslutninger på et oplyst grundlag og dermed spare tid og penge på unødvendige tiltag.

Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Almen

DKK 175,00

Info

Nummer

26266

Mødegang

onsdag 07.10.2026, kl. 18.30 - 20.30

Antal mødegange

1 mødegang

Adresse

Pulsen, Stadion Allé 3, Balling, 7860, Spøttrup (Mødelokale) Se på kort

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen til LOFnet

Log ind med din mail, så modtager du en engangskode.
Hvis du mod forventning ikke modtager engangskoden,
skal du kontakte lof@lof.dk