LOF Kursuscenter Øst
Greve - Køge - Ringsted - Roskilde - Solrød
LOF på FacebookJeg deltog i min første yogatime i 2000, og jeg har dyrket yoga lige siden. Jeg startede med at undervise i 2013, og færdiggjorde en 2-årig yogauddannelse i 2014.
Efterfølgende har jeg suppleret med kurser i yinyoga, efterfødselsyoga og børneyoga.
Jeg holder meget af, at yoga er for alle og kan dyrkes gennem hele livet. Den yngste jeg har undervist var 2 år og den ældste 94.
Jeg bestræber mig på at undervise med klare og tydelige instruktioner, og jeg håber, at min undervisning opleves let tilgængelig og ”nede på jorden”.
Yoga for dig med skavanker og særlige hensyn. Måske du lider af smerter, spændinger eller fysiske skavanker, på holdet tager vi hensyn og tilpasser øvelserne til den enkelte.
Det foregår i et roligt tempo og er skånsomt for kroppen. Undervisningen vil fokusere på åndedrættet, kroppen opvarmes med en masse småøvelser og du bliver guidet ind og ud af alle stillinger. Vi afslutter hver gang med en afspænding, hvor du måske falder hen.
Undervisningen er nænsom og meditativ.
Yogaholdet er for alle - også dig der ikke har prøvet yoga før eller ikke kender yoga udtryk - bare kom som du er.
Solrød gammel skole, Højagervænget 21, 2680 Solrød Strand