LOF Nordvestsjælland - det er os med de spændende kurser og foredrag i Kalundborg og Odsherred
Odsherred og Kalundborg
LOF på FacebookJeg hedder Karina Walther. Jeg har undervist i yoga, de seneste 9 år og har min uddannelsesmæssige baggrund inden for krop, bevægelse, sundhed og formidling.
Uddannelserne tæller bl. andre en læreruddannelse med en bachelor i idræt, Pædagogisk diplomuddannelse inden for sundhed, krop, bevægelse og friluftsliv, en coachuddannelse fra RUC, yogauddannelse fra ”Yoga being”, yogauddannelse for børn og unge fra ”Lille yogahus” og diverse kurser i dans og kropsligt udtryk. Sidst erhvervede uddannelse, er som Bindevævsterapeut, i 2020.
Med 20 års undervisningserfaring i svømning kan jeg tilbyde et væld af variationer og sværhedsgrader i øvelser suppleret med viden fra min uddannelse og arbejde som pædagog samt min rolle som mor til min søn. Primært har jeg gennem årene undervist i baby- og småbørns svømning, men derudover har jeg også undervist børn, unge, og børn med særlige behov samt hjulpet til på vandskræk-, voksen- og konkurrencehold.
Jeg ser vandet som vores lege- og læringsplads, hvilket skaber mulighed for mange gode og udfordrende oplevelser. Vand kan stimulere til såvel leg som svømmebevægelser, og det styrker kroppen både fysisk og sansemæssigt. Jeg ynder at benytte et begrænset udvalg af redskaber, som er motiverende og støttende for udførelsen af øvelserne. Min undervisning er tilrettelagt ud fra deltagernes forventede kunnen, men der er altid plads til ændringer ud fra svømmernes aktuelle humør og mod.
Aqua-træning er desuden yderst velegnet, hvis du har problemer med dine led, skal genoptrænes eller ønsker skånsom træning. Kroppen kan trænes på en måde, som ikke er mulig på landjorden. Vægtløshed, bevægelsesfrihed og vandets modstand giver mulighed for træning, hvor alle kan være med – uanset alder og træningsniveau. Redskaber kan inddrages i undervisningen af instruktøren Der er musik til træningen
Der må forventes 1-2 aflysninger pr. sæson pga. dårlige vandprøver, reparationer eller andre nedlukninger fra Svømmehallens side.
Baeshøjgård, Baeshøjgårdsvej 2- 6, 4560 Vig