Odsherreds økonomi – hvad venter forude?
Underviser
Nyt OdsherredOdsherreds økonomi – hvad venter forude?
En aften med Arne Ullum – råt for usødet
Nyt Odsherred og LOF inviterer til en aften, hvor vi stiller skarpt på Odsherred Kommunes økonomi – ikke kun som den ser ud i dag, men især på det, der venter i årene fremover.
Der er styr på økonomien i Odsherred Kommune i dag. Men hvordan ser den ud om tre, fem eller ti år – og hvad skal der til for også fremover at have en kommune med en sund og holdbar økonomi?
Det har vi inviteret Arne Ullum til at give sit bud på.
Med sin mangeårige erfaring som journalist og politisk kommentator har Arne Ullum beskæftiget sig indgående med dansk politik, økonomi og samfundsforhold. Han er kendt for at kunne gøre komplicerede spørgsmål forståelige og sætte tal og politiske beslutninger ind i en større sammenhæng.
Denne aften har vi bedt ham zoome ind på Odsherred.
Hvor ligger de økonomiske udfordringer i de kommende år? Hvad betyder udviklingen i befolkningen og kommunens indtægter og udgifter? Hvor er der muligheder for at gøre tingene anderledes? Og hvilke prioriteringer og fravalg kan blive nødvendige, hvis økonomien fortsat skal hænge sammen?
Vi har bedt Arne Ullum om at give os sit blik udefra – uden omsvøb og råt for usødet.
Der bliver naturligvis også mulighed for at stille spørgsmål og tage del i debatten.
🍽️ Spis med inden foredraget
Har du lyst til at starte aftenen med fællesskab og god mad, kan du til lejligheden købe stegt flæsk med en øl eller vand for 150 kr.
🍽️ Spisning kl. 18.00
🕖 Foredrag kl. 19.00
👉 Tilmelding til spisning senest torsdag den 29. oktober 2026.
Der er tilmelding både til foredraget og til spisningen.
Indlæser frie pladser...
Priser
Foredrag
DKK 50,00
Spisning og foredrag
DKK 200,00
Info
Nummer
362804Mødegang
tirsdag 03.11.2026, kl. 18.00 - 20.00Antal mødegange
1 mødegangAdresse
Vallekilde-Hørve kultur og idrætscenter, Idrætsvej 3, 4534, Hørve Se på kort