LOF Nord (Aalborg-Brønderslev-Hjørring)
Kontor: Godthåbsgade 8A, 9400 Nørresundby
LOF på FacebookDette kursus er til dig der har lidt kendskab til fransk og gerne vil fortsætte med sproget. Og du kommer på et kursus med max. 6 kursister, hvilket gør det intensivt med større udbytte for dig.
Fransk er et romansk sprog som er 10 mest talte sprog i verden. Fransk tales i Frankrig, Belgien, Luxembourg, Schweiz, Canada og en række andre tidligere kolonier i Afrika, Asien og Amerika.
Formålet med kurset er at du øver og styrker dine færdigheder til når du skal læse, forstå, skrive eller kommunikere på simpelt fransk i forskellige situationer.
Kursus omfatter de mest basale grammatik, udtale og ordforråd i det franske sprog. Vi vil gennemgå nutid, førnutid og nærfremtid sammen med et uddybende ordforråd om forskellige emner som for eksempel hverdagen, byen, ferie, mad, indkøb og lignende, ved hjælp af forskellige øvelser og aktiviteter.
Undervisningsmateriale vil inkludere kopier om forskellige emner sammen med gloser og øvelser. Pris er excl. materialer. Der bedes deltagerne medbringe 100kr for undervisningsmateriale ved første kursusgang.
LOF NORD, Godthåbsgade 8 A, 9400 Nørresundby