Trump, Putin og Europas fremtid - hvad betyder det for os?

Gratis debatarrangement i Bjerringbro

Gratis debatarrangement – med mulighed for tilkøb af sandwich og vand

Verden forandrer sig hurtigt – og ikke nødvendigvis til det bedre.
USA’s tidligere præsident Donald Trump har sået tvivl om NATO-sammenholdet, og det tvinger Europa til at tage større ansvar for sin egen sikkerhed. Samtidig truer Ruslands invasion af Ukraine hele vores kontinent. Hvis Putin får held med sit felttog i Ukraine, kan næste skridt blive andre europæiske lande – også dem tættere på Danmark.

Hvordan skal Danmark og Europa forholde sig? Hvad betyder alt det her for dig og mig?

Det stiller vi skarpt på i et aktuelt og tankevækkende debatarrangement med to erfarne kapaciteter på området:

Claus Mathiesen

En af Danmarks førende Ruslandseksperter. Lektor på Forsvarsakademiet og tidligere forsvarsattaché i både Ukraine og Polen.
Claus har Ukraine-krigen som sin klare ekspertise og giver os indblik i krigens udvikling og dens betydning for hele Europa.

Kristian Pihl Lorentzen

Tidligere major i Forsvaret og medlem af Folketinget i 18 år for Venstre. Har været forsvarsordfører, medlem af Forsvarsudvalget og formand for den danske delegation til OSCE – en nøgleperson i sikkerhedspolitik på både dansk og internationalt plan.

Katrine Rohde er facilitator på arr.

Medlem af Viborg Byråd siden 2021 og formand for Børne- og Ungdomsudvalget i Viborg Kommune. Valgt som Venstres borgmesterkandidat i februar 2024. Har bl.a. været formand for Kræftens Bekæmpelse i Viborg, Viborg Vinterbader og Digerparkens Børnehave samt medlem af skolebestyrelsen på Nordre Skole.

Vi kommer bl.a. ind på:

Hvordan står det til på slagmarken i Ukraine?

Hvilken rolle spiller USA og EU i ukrainernes frihedskamp?

Er det på tide, at Europa selv betaler for sin sikkerhed?

Kan EU finde fælles fodslag over for Rusland og Kina?

Har EU reguleret sig selv ud af den globale konkurrence?

Hvordan styrker vi samarbejdet mellem NATO og EU?

Kan Danmark og Norden få en større rolle i sikkerhedspolitikken?


Tid og sted: Mandag den 22/9-2025 kl. 11.00-12.30 på Bjerringbro Bibliotek

Arrangementet er gratis, men der er mulighed for tilkøb af en let forplejning med sandwich og 1 vand. Dette serveres stående efter arrangementet.

Man skal kun vælge enten gratis eller tilkøb af sandwich og vand ved tilmelding. Tilmelding er nødvendig uanset om man vælger forplejning eller ej.

Kom og få nye perspektiver, stil dine egne spørgsmål og deltag i en vigtig samtale om Danmarks og Europas fremtid.

Arrangementet er støttet af Europa-Nævnet. Indholdet er alene LOF’s ansvar.


Samarbejdspartnere: Bjerringbro Bibliotek, Ældresagen Bjerringbro/Rødkærsbro, Byens Hus Stationen, Venstre Bjerringbro og LOF Midtjylland.

Arrangementet er en del af LOF's arbejde med oplysning om eu

Praktisk info

Man skal kun vælge enten gratis eller tilkøb af sandwich og vand ved tilmelding. Tilmelding er nødvendig uanset om man vælger forplejning eller ej.

Nummer
5294318 - Trump, Putin og Europas fremtid - hvad betyder det for os?
Første mødegang
mandag den 22.09.25 kl. 11:00 - 12:30
Undervisere
Adresse

Gudenåhuset - Bjerrinbro Bibliotek, Realskolevej 12, 8850 Bjerringbro

Se på kort

Mødegange
1
Pris
Gratis
DKK 0,00
Tilkøb af 1 sandwich+1 vand
DKK 40,00
mandag den 22.09.25

Kl. 11:00 - 12:30

Realskolevej 12, 8850 (Viften)

Se på kort