Vild dag i Rold Skov med Krondyr på menuen

    Med naturvejleder Søren Risborg, kok Flemming Graff Horup og forfatter Henrik Bugge Mortensen som guider, inviterer vi på en oplevelsesrig dag i Rold Skov.

    Vi skal bl.a. bygge en jordovn, hvor vildtkødet til dagens menu tilberedes. Der skal snittes paletknive i træ til pandekagebagning og laves efterårspickles af restgrøntsager.

    Vi skal på jagt efter de sidste urter og bær fra naturens spisekammer. Dagen slutter med spisning under træernes kroner. Få en anderledes dag i naturen, hvor alle kan være med – børn og voksne, forældre og bedsteforældre.  

    Og til dem der har lyst til at opleve skoven, når mørket falder på, bygger vi huler, hvor I kan overnatte.

    Vild Mad 1.jpg
    Vild mad 2.jpg

    NB
    Er du vild med smag, gastronomi og madoplevelser, kan du med LOFs koncept ’Bag om smagen’ finde aktiviteter i hele Danmark her bagomsmagen

    Du finder her 5 kategorier; rundvisninger, smagninger, master classes, food talks samt natur- og sanketure.Dette arrangement hører til kategorien foodtalks

    Praktisk info

    Børn kun ifølge med voksen
     
    Husk påklædning og fodtøj efter vejret, forklæde, bestik, service og håndklæde.

    Før arrangementet får alle deltagere tilsendt en mail med praktiske info som eksempelvis kørselsvejledning mv.        

    Nummer
    232730 - Vild dag i Rold Skov med Krondyr på menuen
    Første mødegang
    lørdag den 30.09.23 kl. 14:00 - 18:00
    Adresse

    Grøndalen, Rebild Skovhusevej , 9520 Skørping

    Se på kort

    Mødegange
    1
    Pris
    Almen
    DKK 200,00
    Barn u/14 år
    DKK 100,00
    lørdag den 30.09.23

    Kl. 14:00 - 18:00

    Henrik Bugge-Mortensen

    Rebild Skovhusevej , 9520 (For enden af vejen)

    Se på kort