Underviser
Tina JensenPileflet for begyndere workshop
🌿 Pileflet for begyndere – skab med dine hænder
Drømmer du om at lære pileflet og skabe dine helt egne bæredygtige kurve, bakker, fuglefodrestationer eller noget helt fjerde?
SÃ¥ er dette kursus lige noget for dig.
Her får du en tryg og inspirerende introduktion til pileflet – helt fra bunden. Vi arbejder i et roligt tempo, hvor alle kan være med, og du bliver guidet hele vejen fra start til færdigt produkt.
PÃ¥ kurset vil du:
Lære de grundlæggende teknikker i pileflet
• Arbejde med et af naturens smukkeste og mest levende materialer
• Starte med et overskueligt begynderprojekt, som vi følger fra idé til færdig kreation
Du kan for eksempel arbejde med:
Stjernebund - Isætning af stager - Sideflet - Kantafslutning
Og måske opstår der helt nye idéer undervejs – kun fantasien sætter grænser.
Når dagen er omme, tager du hjem med din egen unikke og smukke kreation i pil – noget, der kan bringe glæde i mange år frem.
🌿 Praktisk information
Medbring dette, hvis du har - elelrs må du låne af Tina
Beskæresaks - Kniv - Syl - Bankejern - 1–2 kg lod - Madpakke til hele dagen
Der er mulighed for at lave kaffe og te.
Materialepris:
Opblødt pil fra 50 kr. pr. kg.
🌿 Lidt om mig
Jeg plantede min egen pilemark i 1999 med flere forskellige pilesorter – og har siden haft en stor passion for faget.
Jeg har gennemført et længere fletteforløb på Fyn med 8 grundmoduler á 20 timer samt en overbygning – og har derudover deltaget i flere kurser.
Jeg har undervist på skoler, institutioner og hjemme – og nu glæder jeg mig til at dele min viden og begejstring med dig.
Har du spørgsmål, er du meget velkommen til at ringe på 41 40 40 19. Tøv ikke – jeg tager gerne en snak.
Jeg håber, vi ses!
De bedste hilsner
Tina Jensen 🌿
Indlæser frie pladser...
Priser
Almen
DKK 750,00
Info
Nummer
261392Første mødegang
tirsdag 17.03.2026, kl. 09.00 - 16.00Sidste mødegang
onsdag 18.03.2026, kl. 09.00 - 16.00Antal mødegange
2 mødegangeAdresse
Tina Jensen, Bindernæsvej 7, 4970 (Stalden) Se på kort