Mindfulness – ro og nærvær i hverdagen

Yoga_senior

Mindfulness – ro og nærvær i hverdagen

8 tirsdage i Billund

Mindfulness – ro og nærvær i hverdagen

8 tirsdage i Billund

Mindfulness er træningen i at være til stede i det nuværende øjeblik med større ro, klarhed og kontakt til kroppen. På dette forløb arbejder vi med enkle øvelser, der hjælper til at finde balance i hverdagen – også når livet presser på.

Forløbet rummer 8 temaer: introduktion til mindfulness, stresshåndtering, følelser, empati, foranderlighed, udfordringer i praksis, tanker og overbevisninger samt et afsluttende modul om helhed og den videre vej. Der vil også indgå online materiale og guidede lydfiler, der kan bruges til træning derhjemme.

For alle, der ønsker mere indre ro og en stærkere kontakt til kroppens ressourcer.

Tirsdage kl. 19.30 - 21.00 Underviser: Johannes Asmund Hansen er uddannet Somatic Experiencing® (SE) terapeut, mindfulness- og yogainstruktør og har praktiseret meditation i over 20 år. Han er dybt dedikeret til selvudvikling og indre fordybelse. Han er desuden uddannet lærer, Master Practitioner i NLP og Integreret Udvikling samt workshopleder. Johannes har i mange år arbejdet med sygemeldte i stressforløb og undervist grupper. Han henter inspiration fra Jes Bertelsen og Vækstcenteret i Nørre Snede, hvor han bor til dagligt.  

Indlæser frie pladser...

Betal med

Priser

Almen

DKK 595,00

Info

Nummer

26-0013

Første mødegang

tirsdag 17.02.2026, kl. 19.30

Adresse

, ,

Cookie deklaration



Titel mangler

Besked mangler

Velkommen

Log ind med din email