• Berit Kambskard
    Berit har en baggrund som ergoterapeut, sundhedsfaglig kandidat, lærer i Alexanderteknik samt uddannet som yogalærer gennem Dansk Yogas grundige 850 timers lange uddannelse over 2 år.

    Berit har masser af erfaring med at undervise de skønne LOF deltagere på yogahold for alle, i hensynstagende yoga, restorativ yoga samt Alexanderteknik på små hold. Herudover afholder Berit jævnligt workshops og kortere forløb i restorativ yoga, åndedrættet, klar-til-weekenden workshops, yoga og Alexanderteknik samt Yoga Sommer Camp enten i de dejlige LOF-lokaler på Bløden 21A eller i Huset på Østersvej.

    Berits 'undervisningssprog' inviterer dig til at være sansende, undersøgende og legende til stede, at slippe unødvendige anstrengelser og dermed opnå større frihed i krop og sind – ikke kun på yogamåtten men i livet. 

    Hvis du har spørgsmål til Berits hold eller workshops, er du meget velkommen til at kontakte Berit på telefon 60 86 17 25 eller mail berit.kambskard@gmail.com. Du kan også læse mere om Berit, yoga og Alexanderteknik her: www.beritkambskard.com

Et kærligt farvel til sommeren med restorativ yoga og yoga nidra - 5/9-25

🍁 Slut fred med sommeren – og tag imod efteråret med ro og nærvær 🍁

Årstiderne påvirker os – både i naturen og i livet. I denne workshop stiller vi os åbent og nysgerrigt overfor overgangen fra sommerens udadvendte energi til efterårets mere indadvendte og rolige stemning 🍂


🧘‍♀️ Vi begynder med en kort introduktion og lander roligt på yogamåtten. Kroppen løsnes med sanselige bevægelser og et blidt yogaprogram med indflettede åndedrætsøvelser.

Herefter bevæger vi os ind i restorative stillinger, hvor du støttes op med udstyr som pøller, tæpper, puder og klodser og ligger i hver stilling i 5–15 minutter. Du guides nænsomt ind med åndedrættet som støtte.


Vi afslutter med yoga nidra – den yogiske søvn – hvor du får mulighed for at give helt slip. Det siges, at bare 35 minutter yoga nidra svarer til 3–4 timers søvn 😴


✨ Udbytte – det får du med dig:

     • Lettere krop med blide, frigørende bevægelser

     • Smidigere rygsøjle og mere elastisk bindevæv

     • Dyb afspænding og ro i nervesystemet

     • Mindre stress og lavere blodtryk

     • Forbedret fordøjelse og udrensning

     • Øget kropsbevidsthed og mental klarhed

     • Følelsen af at slippe det, du ikke længere har brug for

     • Fornyet energi og en indre ro 🌟


❤️- en sanselig og dybt restituerende yoga workshop.


Jeg glæder mig til at se dig!

Praktisk info

Medbring en vandflaske.

Vær iført tøj du kan bevæge dig i.

Alt udstyr forefindes i salen.

Nummer
252136 - Et kærligt farvel til sommeren med restorativ yoga og yoga nidra - 5/9-25
Første mødegang
fredag den 05.09.25 kl. 15:00 - 18:00
Undervisere
Adresse

LOF, Bløden 21A, 3600 Frederikssund

Se på kort

Mødegange
1
Pris
Almen
DKK 350,00
fredag den 05.09.25

Kl. 15:00 - 18:00

Berit Kambskard

Bløden 21A, 3600 (Salen)

Se på kort